İstanbul Ticaret Üniversitesi, teknolojik gelişmelerin ülkemiz hedef ve stratejileri çerçevesinde, kamu, özel sektör ve akademi perspektifiyle değerlendirilmesini sağlamak ve bu gelişmelerin uygulama süreçlerinde karşılaşılan ihtiyaçlarını belirlemek için yeni bir etkinlik dizisi başlattı. Teknoloji Çalıştayları Serisi adı verilen etkinlik dizisinin ilkinde yapay zeka tartışıldı.

Teknoloji Transfer Ofisi ve Bilişim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığında geliştirilen çalıştay serisinin ilki 18 Şubat 2020 Salı günü “Yapay Zeka: Yol Haritası” başlığıyla gerçekleştirildi.

Kamu kurumu çalışanları, iş dünyası temsilcileri ve akademisyenlerin yer aldığı çalıştay kapsamında Türkiye’nin yapay zeka çalışmalarına yönelik mevcut durumu ve ihtiyaçları tartışıldı. “Yapay Zeka: Yol Haritası” konulu çalıştay programı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanmakta olan “Ulusal Yapay Zeka Stratejisine” katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. 

Toplam 42 katılımcının yer aldığı çalıştay dört grup üzerinden yapıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Haliç Üniversitesi, Milli Savunma Üniversitesi gibi üniversitelerden, Kale AR-GE A.Ş., GENERAL Mobile, SMA Yazılım Teknolojileri A.Ş., VERİUS Teknoloji Limited Şirketi, P.I. WORKS, CTECH,  DİNÇER Lojistik, LEAD Machine, HUAWEI, TURİNGS CUBE, STARTUPHR, NETRD şirketlerinden, İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Odası, TÜBİTAK BİLGEM, İstanbul Kalkınma Ajansı, Teknopark İstanbul, İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, Yazılım Sanayicileri Derneği ile Siber Güvenlik Federasyonu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Önceden hazırlanan 10 soru üzerinden yapılan tartışmaların sonuç raporu yakında üniversitemiz web sitesinde yayınlanacak. Teknoloji Çalıştayları Serisi, adli bilişim, siber güvenlik ve blokzincir konulu çalıştay ile devam edecek.