Sigorta Şirketlerinde Sermaye Yeterliliği, Solvency 2 Projesi ve Mevcut Uygulamalar

Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 15 Nisan 2015, 18:00 – 22:00 arasında Eminönü Yerleşkemizde Sigortacılık ve Sigorta ve Risk Yönetimi yüksek lisans öğrencilerinin katılımıyla ve genel katılıma açık olarak “Sigorta Şirketlerinde Sermaye Yeterliliği, Solvency 2 Projesi ve Mevcut Uygulamalar” konusunda sunum düzenlenecektir. Devamı »

Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirmesi ve Türkiye Uygulaması

Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Kurumsal Yönetim Seminer Dersleri” kapsamında gerçekleştirilen etkinlik, dönemin son etkinliği olup 22 Aralık 2014, Pazartesi günü 18:00-20:00 saatleri arasında Eminönü Kampüsünde düzenlenecek. Devamı »

Kurumsal Yönetim Seminer Dersleri

Üniversitemiz Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği işbirliğiyle Kurumsal Yönetim Seminer Dersleri düzenliyor. Ayrıntılı bilgi için mail adresimizden ulaşabilirsiniz: kyss@ticaret.edu.tr Devamı »

Sürdürülebilirliğe Bakış Semineri (29.04.2014)

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ile organize ettiği “Sürdürülebilirliğe Bakış” konulu seminer, 29 Nisan 2014, Salı günü 10:00-12:00 saatleri arasında Sütlüce yerleşkesi E-506 numaralı derslikte, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvik konuşmacı olarak katılmasıyla gerçekleştirilecek. Devamı »

Family Wealth & Family Values Building A Lasting Legacy (04.04.2014)

Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Family Wealth & Family Values Building a Lasting Legacy” programı yapılacaktır. 04 Nisan 2014 tarihinde Bank of New York Melon ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirilecek program İstanbul Ticaret Üniversitesi - Eminönü yerleşkesinde düzenlenecektir. Devamı »

Değişen Dünyanın Değişen Riskleri (28.03.2014)

Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin organize ettiği “Değişen Dünyada Değişen Risk Algısı” konulu söyleşi, AON Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş Özel Riskler ve Bölgelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selda Oknas’ın katılımıyla, 27 Mart 2014, Perşembe günü, 10:00-12:00 saatleri arasında Sütlüce yerleşkesi 5. Kat E506 numaralı amfide gerçekleşecektir. Devamı »

Bireysel Emeklilik (09.01.2014)

Bankacılık ve Finans Kulübü, İşletmecilik Kulübü ve Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile 09 Ocak 2014, Perşembe günü saat 10:00da Sütlüce yerleşkesi konferans salonunda, Aon Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş Emeklilik Programları Direktörü Neslihan Ayanoğlu ile Bireysel Emeklilik konulu bir seminer gerçekleştirecektir. Devamı »

 

Merkez Müdürü’nün Mesajı

 

Artan dünya nüfusuna bağlı olarak kaynakların sürdürülebilirliği konusunda duyulan endişe sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramlarını ekonomilerin, şirketlerin ve bireylerin gündemine getirmiştir. Sürdürülebilirlik kavramı yenilenebilir enerji, içme suyunun kullanımı gibi doğal kaynakların sürdürülebilirliğinden, taşımacılıkta sürdürülebilirlik, tedarik zincirinde sürdürülebilirlik, turizmde sürdürülebilirlik gibi ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta birbiri ile etkileşimde bulunan çeşitli konuları kapsamaktadır. Çevresel, sosyal ve ekonomik gelişmeler her sektörü ve her bireyi farklı şekilde etkilemektedir. Azalan kaynaklara rağmen, dünyadaki ekonomik, sosyal ve çevresel gelişmeleri takip ederek önlem almak ve büyüme stratejisi geliştirmek şirketler için zorunluluk olmuştur.

Günümüz dünyasında finansal sürdürülebilirlik tanımı, şirketlerin sadece finansal yönetim performansının iyileştirilmesi olarak değil, aynı zamanda ekonomik, çevresel ve sosyal gelişmelerden kaynaklı risklerinin doğru yönetilmesi konularını da içermektedir. Risklerini yönetebilen, planlama kabiliyeti yüksek, iyi yönetişime önem veren, ekonomik, toplumsal ve çevresel konulara duyarlı olan şirketlerin paydaşları için değer yaratan şirketler olduğu kabul edilmektedir. En iyi uygulamaları benimsemek ve içselleştirmek yoluyla şirketlerin finansal gücünün arttırılması tüm paydaşlara fayda sağlayarak toplumsal refahın arttırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Merkezimiz, kurumsal yönetim, sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik ana kavramları içerisinde yer alan çeşitli konularda bilgi paylaşımını desteklemeye yönelik çalışmalar yapmak, bilimsel araştırmalarda bulunmak ve değişik disiplinlerden gelen araştırmacı, uzman ve uygulamacılarla bu konularda farkındalık yaratmak amacıyla misyonu ile tanımlanmış faaliyetlerde bulunmayı hedeflemektedir.

Bu amaçla, tüm paydaşlarımızı bilgi üretmeye ve paylaşımda bulunmaya davet etmek isteriz.