İstanbul Ticaret Üniversitesi, Üniversite Ortak Dersleri Koordinatörlüğü bünyesinde Türk Dili (I-II), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (I-II), Şehir ve Kültür: İstanbul ile İşaret Dili dersleri yer almaktadır. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren Akademik Başarı ve Hayat Becerileri dersi de Koordinatörlük tarafından yürütülmektedir.

Üniversite Ortak Dersleri ile öğrencilerimizin; kendilerini daha iyi ifade eden, maddi ve manevi değerlerine sahip çıkan, sosyal sorumluluk bilincinde gençler olarak yetişmeleri ve mezun olduktan sonra hayata daha geniş bir açıdan bakabilmeleri hedeflenmektedir.

Koordinatörlük olarak misyonumuz, hangi bölümde olursa olsun, öğrencilerimizin disiplinler arası düşünebilmelerini ve yatay bağlantılar kurabilmelerini sağlamaktır. Böylece onlar; şiirin matematiğini çözmüş bir mühendis, işaret dilindeki çok sesliliği duyabilen bir psikolog, bugününü dünüyle değerlendirebilen bir hukuk adamı, muhakeme ve eleştirme yetenekleri gelişmiş bir işletmeci, kelimelerin gücünü keşfetmiş bir medya çalışanı ve kültürel mirası koruma bilincinde bir turizmci olarak hayata atılacaklardır.