Projelerimiz | İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

İTO VE İŞTİRAK KURUMLARI İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJELER

 • İTO FUAR TAKIMI PROJESİ

İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu yurtdışı fuarlarının öğrencilerimiz tarafından tanıtımını yapmak amacıyla başlamış olan projedir. Öğrencilerimize konu ile ilgili alanında profesyonel kişilerce eğitimler verilmektedir. Bu proje kapsamında öğrencilerimiz, İstanbul Ticaret Odası tarafından belirlenen firmaları ziyaret ederek ilgili fuarların tanıtımını yapmakta ve firmaların fuarlara katılımını sağlamaktadırlar. Bu sayede öğrencilerimiz iş dünyasıyla birebir bağlantı kurma şansı elde etmekte, iletişim ağını kuvvetlendirmekte ve proje sonunda İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu yurtdışı fuarlarına katılım sağlayabilmektedir. Öğrencilerimizin proje kapsamında İstanbul Ticaret Odası’nda çalışma ortamları mevcut olup; program süresince çalışmış oldukları saat kapsamında ücret almaktadırlar. Proje sonunda öğrencilerimize program ile ilgili olarak sertifika verilmektedir. Bu proje sektörün ihtiyacı olan deneyimli öğrenci konusunda sektöre hizmet vermektedir.

 • MECLİS-İ MUHABBET

Meclis-i Muhabbet Programı, İstanbul Ticaret Odası’nın her ay düzenlenen yemekli toplantı organizasyonudur. Bu organizasyon İstanbul Ticaret Odası Başkanı aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İbrahim Çağlar’ın ev sahipliğinde Mütevelli Heyeti ve İTO Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleşmektedir. İstanbul Ticaret Odası ev sahipliği ile her ay düzenlenen organizasyonda öğrenci ve mezunlarımız işadamlarıyla bir araya gelerek iş dünyasını yakından tanıma, sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücü ve eğitimler hakkında detaylı bilgi edinerek iş dünyasına bir adım daha yakınlaşmakta ve networklerini genişletme şansı elde etmektedirler. Ayrıca programda öğrencilerimize söz hakkı verilerek İTO Meclis Üyelerine hitap etme şansı da elde etmektedirler. Öğrencilerimiz kendilerini anlatma fırsatı elde ederken aynı zamanda projelerini de sektörün ileri gelenlerine de anlatma fırsatı elde etmektedirler.

 • İHRACATA İLK ADIM PROJESİ

Bu programla “İTO” tarafından yürütülen İhracata İlk Adım Programının sadece “İTO” üyesi firmalara değil, aynı zamanda geleceğin ihracatçıları ve dış ticaret uzmanları olmak üzere üniversitemizde de yetiştirilen başarılı öğrencilere de fayda sağlaması öngörülmektedir. Ayrıca öğrencilerin program boyunca eğitilmeleri ve program dahilinde alacakları eğitimleri hayat boyu kullanmaları da amaçlanmaktadır. İTO danışmanları ile birlikte öğrencilerimiz orta ölçekli işletmeleri inceleyerek firmaların ihracat yapmasını, ihracat yapıyorsa yapmış olduğu ihracat oranının hibe ve teşviklerle arttırılmasını sağlamaya yönelik raporlar hazırlamaktadırlar. İhracata İlk Adım Projesine dahil olan öğrencilerimiz proje dahilinde belirli ücretler de kazanmakta ve programı başarıyla tamamlayan öğrencilerimize sertifika verilmektedir.

 • YURTDIŞI FUARLARINA KATILIM

Yıl içerisinde bölüm bazında akademik başarı gösteren öğrencilerimiz; yurtdışında gerçekleştirilen fuarlara İstanbul Ticaret Odası ev sahipliğinde katılım gösterebilme fırsatı yakalayabilmektedirler. Not ortalaması yüksek olan öğrenciler yurtdışındaki fuarlara katılabilmektedir.

 • YURTDIŞI HEYETLERİ KARŞILAMA

İTO’ya yurtdışından gelen heyetlerin, organizasyon alanında karşılanması onlara eşlik edilmesi İTO ve İstanbul hakkında bilgiler verilmesi için yabancı dili iyi olan öğrencilerimiz İTO’da uzun dönem gönüllü stajyer olarak görev almakta ve gelen heyetleri karşılayarak bilgilendirme görevinde bulunmaktalar.

 • KARİYER PORTALI

Kariyer portalımız sayesinde İTO ve iştirak kurumların istemiş olduğu kriterlerde öğrenci ve mezunlarımızın özgeçmişlerini istenen pozisyona yönelik iletebilmekteyiz.   Kariyer Portalı, Kariyer Merkezinin yapmış olduğu tüm çalışmaların ilan edildiği, başvuruların alındığı ve iş ve staj imkânlarının yer aldığı dijital platformdur. Adaylar özgeçmişlerini sisteme kayıt ettikten sonra istedikleri zaman güncellemelerini yapabilirler veya yeni ek dosyalar ekleyebilirler.

 • İK SOHBETLERİ

Öğrencilerimizin ve mezunlarımızın kariyer hedefleri doğrultusunda çalışmak istedikleri firmaların İnsan Kaynakları yetkililerinin bir araya geldiği projedir. İnsan Kaynakları yetkilileri, çalıştıkları firmalarını tanıttığı, işe alım kriterlerinden bahsettiği, örnek mülakat oyunlarının yapıldığı, bilgi birikim ve tecrübelerinin paylaşıldığı bir projedir.

 • TEKNOTUR VE TEKNODERS UYGULAMASI

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ana ortaklığında kurulmuş olan Teknopark İstanbul bir teknoloji geliştirme bölgesidir. Yaklaşık 2,5 milyon m2 arazi Teknopark İstanbul için ayrılmıştır. Teknopark İstanbul’un amacı sunduğu hizmetler ile  Ar-ge faaliyetlerinin inovasyonun ve teknolojik üretimin desteklendiği, bunların da doğrudan girişimciliği ve ekonomiyi tetiklediği bir ekosistem yaratmaktır.

– Bu amaç ile öğrencilerimiz Teknopark İstanbul’a düzenli ziyaretler gerçekleştirerek teknolojik gelişmelerden düzenli haberdar olmaktadır. Her ay düzenlenen Teknotur ile öğrencilerimiz firmaların Ar-ge merkezlerini ziyaret ederek yapmış oldukları çalışmaları incelemektedirler.

– Bunun yanında başta mühendislik öğrencilerimiz olmak üzere düzenli olarak her ay  öğrencilerimiz 1 derslerini Teknopark İstanbul’da almaya başlamış bulunmaktadır. Bu derslere Teknopark İstanbul’da ki firmalardan isteyenler katılabilmektedirler. Üniversitede alacakları dersi hocaları ile birlikte Teknopark İstanbul’un sınıflarında alarak Ar-Ge firmalarını yakından gözlemleyebilmekte ve derste almış oldukları bilgileri Ar-Ge merkezlerinde nasıl kullanabileceklerini kurum yetkililerinden öğrenebilmekteler.

 • KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ

Kariyer Merkezi olarak öğrenci ve mezunlarımızın kişisel ve profesyonel gelişimlerini desteklemek amacıyla eğitim dönemleri boyunca ve mezuniyet hayatlarında uzman eğitimciler tarafından eğitim programları düzenlenmektedir. Bu eğitimlere katılım sonucu katılım belgesi verilmekte olup, iş arama sürecinde almış olduğunuz eğitimler ve bu eğitimlerin belgelendirilmiş olması sizleri bir adım öne çıkarmaktadır. Kariyer Merkezi olarak düzenlemiş olduğumuz eğitimler iş dünyasının talep ettiği eğitimler olmaktadır. Mesleki bilgileriniz yanında sosyal ve kültürel yanınızın da gelişmesini sağlayan bu eğitimler iş hayatınızda da aktif rol almanıza katkı sağlamaktadır. Düzenlemiş olduğumuz eğitimlerin bazıları aşağıda sıralanmıştır.

– Adobe CS6 Tasarım Eğitim
– C++ Programlama Eğitimi
– Cv Hazırlama ve Mülakat Teknikleri
– İnsan Kaynakları Seminerleri
– Diksiyon Eğitimi
– Psikodrama Eğitimi
– İşaret Dili Eğitimi
– Etkili Sunum ve iletişim Teknikleri
– Müşteri İlişkileri Eğitimi (CRM)

 • GİRİŞİMCİ KOÇLUĞU

Bu proje, iş dünyasının deneyimli bir üyesi ile henüz iş dünyasına adım atmamış deneyimsiz bir öğrenci arasında yaşanacak, bireysel ve profesyonel gelişimi sağlayacak birebir ilişkiyi kurdurmaya yönelik bir projedir. Öğrencilerin, deneyimli bir danışmanın ya da yönlendiricinin yol göstericiliğinde, güçlü ve eksik yanlarını keşfetmesine, yetkinliklerini geliştirip yanlışlarını düzeltmesine dayalı, kendini ve koşullarını sorgulayan, çözümlerini üreten, içinde bulunduğu şartları yeniden yapılandıran girişimci adaylarını desteklemektedir. İstanbul Ticaret Odası; kurumsal sosyal sorumluluğunun gereği ve bir prestij projesi olarak kurmuş olduğu İstanbul Ticaret Universitesi öğrencilerinin gerek girişimcilik gerekse yöneticilik becerilerinin geliştirilip artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla ortaya koyduğu “Girişimcilik Koçluğu” projesi ile, İTO meclis üyelerinin girişimcilik ve yöneticilik bağlamında sahip olduğu tecrübe, yetenek ve birikimin üniversite öğrencilerine aktarılmasını, dolayısıyla iş yaşamlarında başarılarını artıracak becerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

 • KARİYER DANIŞMANLIĞI

Kariyer yolculuğunuzu nasıl şekillendireceğinizi ya da hayatınızın en büyük tutkusunun ne olduğunu henüz bilemiyor olabilirsiniz; üniversiteye henüz başlamış ya da bitirmek üzere hatta belki de mezun olabilirsiniz; her ne aşamada olursanız olun, randevu alarak kariyer danışmanlarımızla birebir görüşebilirsiniz. Planlanan görüşmeler süresince danışmanınız ihtiyaçlarınıza göre size çeşitli konularda bilgi verecek.

Bu konulardan bazıları:

-Kendini tanıma, değerlendirme ve kariyer gelişimi:

Mesleki Envanter Testi uygulamasıyla Kariyer yolculuğunuzda ilgi, yönelim ve becerilerinizi fark ederek kariyer gelişim haritanız belirlenmektedir.

-Farklı kariyer alanları, endüstriler ve çalışma kolları:

Eğitim gördüğünüz bölüm dahilinde çalışma alanlarınız, kişilik ve yönelimleriniz doğrultusunda farklı kariyer alanlarına yönlendirme ve meslek alanları hakkında bilgi verilir.

-Cv ve önyazı yazma gibi becerilerin geliştirilmesi:

Cv insanın kariyer yolculuğunun ilk adımıdır. Kurallara uygun, anlaşılır ve etkin bir cv yazmak iş aramada sizleri bir adım daha istediğiniz işe yakınlaştıracaktır. Bununla birlikte ön yazı yetkili kişiye vurgulamak istediğiniz özelliklerinizi kısa ve öz olarak anlama biçimidir. Cv ve önyazı yazma aşamasında danışmanlar başvuruda bulunacağınız sektöre göre sizlere danışmanlık yapacaktır.

-Staj olanakları bulmak için izlenecek yollar:

Üniversite eğitimi boyunca birçok bölümde zorunlu staj yükümlülüğü bulunmaktadır. Bununla birlikte gönüllü stajların sizlerin kariyer yolculuğunuzda önemli yeri olması sebebiyle danışmanlar aracılığıyla staj olanakları hakkında bilgi alabilir, danışmanların ilan ettiği staj olanaklarından faydalanabilirsiniz.

-Kişisel istek, bilgi, beceri ve planlarınıza göre iş bulma stratejileri:

Kariyer Danışmanları, mesleki envanterler sonucunda bilgi ve becerileriniz ile birlikte kişisel istekleriniz doğrultusunda hedeflediğiniz kariyer yolculuğuna ulaşmada sizlere iş bulmanızı kolaylaştıracak adım ve stratejilerle yardımcı olmaktadır.

-Prova mülakatlar:

İş başvurusu sonrasında önemli aşamalardan biri olan mülakatlar da yaşanan heyecanlar ve bilgisizliği ortadan kaldırmak amacıyla sektörler e göre Kariyer Merkezi tarafından yapılan birebir prova mülakatlarıdır.

 

UYGULAMA ALANLARIMIZ 

Türkiye'de Bir İlk: BIST-LAB

Sermaye piyasalarına yönelik çeşitli eğitimlerin verileceği, uygulamaların ve araştırmaların yapılacağı Borsa Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı (BIST_LAB), geleceğin finansçılarını yetiştirmek üzere üniversitemizde faaliyete başlamıştır.

Uygulamalı Banka Salonu

Bankacılık ve Finans bölümü öğrencilerimiz, Vakıfbank'ın Üniversitemiz bünyesinde kurduğu Uygulamalı Banka Salonu ile uygulama derslerini burada akmakta; almış olduğu teorik eğitimi pratik uygulama ile pekiştirmektedir.

Uygulama Eğitimi için Mahkeme Salonu

Hukuk Fakültesi öğrencilerimiz, Uygulamalı Eğitimi için Mahkeme Salonu'nda teorik derslerden öğrendikleri bilgileri uygulama ortamında canlandırıp güçlendirmektedir.

Hemen Paylaş