ANADOLU UNIVERSITY ANA-DIL (TURKISH) PROGRAM

The purpose of ANA-DİL (Turkish) program is to teach you Turkish and help you have a level of Turkish language which can use it as a way of communication in your business, Education and Daily life. At A1 level: You will acquire such language skills as greeting, meeting, asking about one’s being, identifying language use related to jobs, numbers, eating, shopping, weather condition, seasons, celebrations and getting treatment. A1 level consists of 7 units

At A2 Level:

At his level daily life skills such as noticing words for family members and relatives, recognizing sport related concepts, defining pastime activities and hobbies, talking at work life, communicating with friends and in the social environment, recognizing months according to seasons will be acquired.

For More Information please visit:

https://turkce.anadolu.edu.tr/

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÜCRETSİZ TÜRKÇE PROGRAMI

Anadil Türkçe programının amacı, yabancı uyruklu öğrencilere Türkçeyi öğretmek ve Türkçeyi bir iletişim dili olarak iş, eğitim ve günlük yaşamınızda kullanabilecek düzeye erişmenizi sağlamaktır.

A1 düzeyinde günlük yaşamda kullanabileceğiniz selamlaşma, tanışma, meslekleri tanıma, sayıları tanıma, yemek yeme, alışveriş yapma, hava durumu ve mevsimleri fark etme, tedavi olma ve kutlama gibi etkinliklerde kullanabileceğiniz dil becerileri kazandırılacaktır. A1 düzeyi 7 üniteden oluşmaktadır.

A2 düzeyinde günlük yaşamda kullanabileceğiniz aile ve akraba adlarını fark etme, spor ile ilgili kavramları tanıma, boş zaman ve hobilerinizi tanımlama iş yaşamı ile ilgili görüşmeleri gerçekleştirme, sosyal çevre ve arkadaş iletişimi kurma, mevsimlere göre ayları tanıma gibi dil becerileri kazandırılacaktır. A1 düzeyi 5 üniteden oluşmaktadır.

Daha fazla bilgi için;

https://turkce.anadolu.edu.tr/

Updated: 19 Aralık 2017 — 10:32