Tekno Tur, Teknopark İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ticaret Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Girişimcilik Topluluğu’nun ortaklaşa organize ettiği Tekno Tur, 22 Ocak 2019 tarihinde Türkiye’nin inovasyon üssü olan Teknopark İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul Ticaret Üniversitesinin doğal paydaşı olan Teknopark İstanbul, Ar-Ge faaliyetlerinin, inovasyonun ve teknolojik üretimin desteklendiği, bunların da doğrudan girişimciliği ve ekonomiyi tetiklediği bir ekosistem yaratmak amacıyla kurulmuş bir teknoloji üssü olma özelliğini taşımaktadır.  

Öğrencilerimizin kariyer rotalarını belirlemede yardımcı olmak üzere Teknopark İstanbul tarafından düzenlenen geziye 25 öğrencimiz ile Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öykü İyigün ve Ticaret Teknoloji Transfer Ofisi uzmanlarından Özgür Yaran katıldı. Tekno Tur kapsamında, Teknopark İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cem Duran öğrencilerimize Teknopark İstanbul ve girişimcilik konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Teknopark İstanbul firmalarından Doruk Otomasyon ve C2Tech firmaların ofis ve laboratuvarları ziyareti sonrasında Fikir Küpü Kuluçka Merkezi hakkında yapılan bilgilendirme ile Tekno Tur sona erdi.

Genel kategorisine gönderildi | Tekno Tur, Teknopark İstanbul’da gerçekleşti. için yorumlar kapalı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İyigün, Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi’ndeydi!  

17. MÜSİAD EXPO kapsamında bu yıl 24 Kasım 2018 tarihinde CNR Expo İstanbul’da 6. kez gerçekleştirilen6. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK) geleceğin girişimci ve sanayicilerini bir araya getirdi. Kongrede gündem dünyada girişimcilik ekosistemi ve sanallaşan dünya ekonomisi oldu. “Gençlik, Girişimcilik ve Bilgi Ekonomisi” ana teması çerçevesinde birçok alt başlığın konuşulduğu kongrede, yeni nesil girişimciler için akademik dünyadan ve iş insanlarından yerli yabancı pek çok konuşmacı katılımcılar ile ilham verici ve yol gösterici sunumlar paylaştı.

IBF (International Business Forum) Başkanı Erol Yarar’ın moderatörlüğünde yürütülen birinci oturumun başlığı “Dünya’da Girişimcilik Ekosistemi” idi. İkinci oturum ise “Firmalaşan Girişimcilik Modelleri” başlığı altında İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öykü İyigün moderatörlüğünde düzenlendi. Doç. Dr. Öykü İyigün hem girişimcilik açısından kritik başarı faktörlerini katılımcılar ile konuşmacı kimliği ile paylaştı, hem de oturumda yer alan Fütürist CEO Alphan Manas, PayU Türkiye CEO Yunus Emre Güzer ve Turkcell İnovasyon ve İş Modeli Dönüşümü Müdürü Enis Yazırlıoğlu’nun sunumlarını moderatör kimliği ile özetledi.

Genç MÜSİAD Genel Başkanı Engin Akdağ ve Genel Başkan yardımcılarının plaket takdimi ile oturum sona erdi.

Müsiad Expo 5 Müsiad Expo 4 Müsiad Expo 3 Müsiad Expo 2 Müsiad Expo 1

Genel kategorisine gönderildi | İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İyigün, Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi’ndeydi!   için yorumlar kapalı

“Creating Business Value and Competitive Advantage With Social Entrepreneurship” Kitabı IGI’dan satışa çıktı!

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü ve İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN, akademik alanda en saygın yayınevlerinden biri olan IGI tarafından yayınlanan kitabının hem editör olarak, hem de bölüm yazarı olarak sevincini yaşıyor.

Creating Business Value and Competitive Advantage With Social Entrepreneurship başlıklı kitap sosyal girişimciliği birçok açıdan ele alıyor ve girişimcilik ekosistemine stratejik bakış açıları kazandırmayı hedefliyor.

17 bölümden oluşan kitaba, 5 farklı ülkeden 28 farklı yazar çalışmaları ile katkı sağladı. Üniversitemizden editör Doç. Dr. N. Öykü İyigün dışında Prof. Dr. Beliz Ülgen, Doç. Dr. Murat Yalçıntaş, Öğr. Gör. Dr. Nurgül Keleş Tayşir ve Öğr. Gör. Adnan Veysel Ertemel’in de bölümleri bulunuyor.

Bu önemli eser 2017-2018 döneminde İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin de desteği ile editör Doç. Dr. N. Öykü İyigün’ün ABD’de gerçekleştirdiği sabbatical döneminde tamamlanmıştır.

Link: https://www.igi-global.com/book/creating-business-value-competitive-advantage/191126

 

WhatsApp Image 2018-09-24 at 14.00.54

Genel kategorisine gönderildi | “Creating Business Value and Competitive Advantage With Social Entrepreneurship” Kitabı IGI’dan satışa çıktı! için yorumlar kapalı

“Başarıya bir adım daha yok, çünkü zaten zirvedesin!”

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin en aktif ve başarılı topluluklarından biri olan Girişimcilik Topluluğu’nun İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Ticaret Teknoloji Transfer Ofisi ile ortak düzenlediği Girişimcilik Zirvesi’nin altıncısı bu sene 8 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Üniversitemizin Sütlüce yerleşkesinde gerçekleşen 6.Girişimcilik Zirvesi yoğun ilgiye sahne oldu. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Çengel Girişimcilik Topluluğun pek çok önemli faaliyet yürüttüğünü ancak Girişimcilik Zirvesi’nin ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak, ‘’İnanıyoruz ki, bu zirve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine büyük bir katkı sağlayacak. Girişimcilik ekosisteminde yer edinmek isteyen İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerine ilham ve motivasyon kaynağı niteliğinde değer taşıyor” diye belirtti. Açılış konuşmaları Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İyigün, Ticaret TTO Direktörü Ömer Cengiz Sezgin ve Girişimcilik Topluluğu Başkanı M. Sabit Göktaş ile devam etti.

1

 

Girişimcilik ekosisteminden genç ve başarılı girişimciler deneyimlerini aktardı.

“Başarıya bir adım daha yok, çünkü zaten zirvedesin!” mottosundan yola çıkılarak organize edilen zirveye, iş dünyasından ve girişimcilik ekosisteminden önemli konuklar katıldı. Konukların en önemli özelliği ise genç, inovatif ve başarılı girişimciler olmalarıydı. Girişimciliğin yaygınlaşması ve yeni iş fikirlerine ilham olmayı hedefleyen Girişimcilik Zirvesi’ne Carbon CTO’su Jankat SARI, Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat ERDÖR, X Body Kurucusu Enes OLGUN, Uluslarası Girişimciler Derneği Türkiye Başkanı Arhan KAYAR, NHTLab Genel Müdürü B.Ersin MÜRTEZAOĞLU konuşmacı olarak katıldı.

 

Farklı başarı hikâyeleri

Farklı başarı hikâyeleri  ve girişimciliğin farklı boyutlarının anlatıldığı Girişimcilik Zirvesi’ne katılan öğrenciler, Girişimcilik Topluluğu’nun paydaşlarından staj ve ücretsiz dil eğitimi gibi ödüllerin/fırsatların sahibi oldu.

 2

Devir teslim töreni

Girişimcilik Zirvesi 2018’in sonunda İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu yönetim kurulunun devir teslim töreni de yapıldı. Girişimcilik Topluluğu’nun 2017-2018 dönemi başkanlığı yürüten Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 2. Sınıf öğrencisi Mehmet Sabit Göktaş, görevini Uluslararası Ticaret bölümü 2.sınıf öğrencisi M. Ferhat Çarkçı’ya devretti.

  3 45

Genel kategorisine gönderildi | için yorumlar kapalı

Girişimcilik Zirvesi ’18

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Girişimcilik Topluluğu’nun ortak organize ettiği Girişimcilik Zirvesi, 8 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi Konferans Salonu’nda saat 10.30’da gerçekleşecek.

Zirvede Arhan Kayar (Uluslararası Girişimciler Derneği Türkiye Başkanı), Jankat Sarı (Carbon CTO), B. Ersin Mürtezaoğlu (NHTLab Genel Müdürü) Murat Erdör (Dijital Dönüşüm Danışmanı) ve Enes Olgun (X Body Kurucusu) konuşmacı olarak yer alacak.

SMALL_A0GZfotoğraflı

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Zirvesi ’18 için yorumlar kapalı

Girişimcilik Dergisi / Turkish Journal of Entrepreneurship Yayınlandı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) işbirliğinde, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi önderliğinde, “girişimcilik” yazınına ulusal ve uluslararası anlamda katkıda bulunmak ve iş dünyasına, özellikle girişimcilere, öneriler sunmak ve iş dünyası ile akademik düzlem arasında köprü oluşturabilmek amacıyla hayata geçirdiği, uluslararası hakemli dergi olan “Girişimcilik Dergisi” / “Turkish Journal of Entrepreneurship”in ilk sayısı yayınlanmıştır. Dergimizin ilk sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

girisimcilik_dergi_kapak_baský

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Dergisi / Turkish Journal of Entrepreneurship Yayınlandı için yorumlar kapalı

Yeni Nesil Girişimciler Deneyimlerini Anlattı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin geleneksel hale gelen ve Türkiye’nin önemli öğrenci etkinlikleri arasında yer alan Girişimcilik Zirvesi, yoğun ilgi gördü. Zirvede yeni nesil girişimciler öğrencilere deneyimlerini aktardı.

Girişimcilik Topluluğu’nun İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ortak düzenlediği ‘Girişimcilik Zirvesi’nin beşincisi yapıldı. Sütlüce Yerleşkesi’nde gerçekleşen zirveye yoğun ilgi gösterildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Girişimcilik Topluluğu danışmanı, Liderlik ve Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öykü İyigün, “İnanıyoruz ki, bu zirve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine büyük katkı sağlayacak” dedi.

GZ-1

BAŞARI HİKAYELERİ

“Başarıya bir adım daha yok, çünkü zaten zirvedesin!” mottosundan yola çıkılarak organize edilen zirveye, iş dünyasından önemli konuklar katıldı. Konukların en önemli özelliği ise genç olmalarıydı. Farklı başarı hikayeleri ve girişimciliğin farklı boyutlarının anlatıldığı Girişimcilik Zirvesi 2017 programında Girişimcilik Topluluğu öğrencileri staj kazanma imkanı da elde etti. Geçmiş zirvelerden farklı bir konsept ile gerçekleşen organizasyon iki oturum halinde yapıldı.

GZ-3

GZ-2

DEVİR TESLİM

Girişimcilik Zirvesi 2017’nin sonunda İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu yönetim devir töreni de yapıldı. Başkanlığı başarıyla yürüten ve zirvenin düzenlenmesinde önemli pay sahibi olan Fahrettin Can Ordu, görevini Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü birinci sınıf öğrencisi Mehmet Sabit Göktaş’a devretti.

GZ-4

GZ-5

Genel kategorisine gönderildi | Yeni Nesil Girişimciler Deneyimlerini Anlattı için yorumlar kapalı

“Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” Ödülü

TÜRGEB Ödülleri’nde “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” ödülünü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN kazandı!

Genç MÜSİAD tarafından her sene organize edilen TÜRGEB (Türkiye Genç Ekonomi Başarı) Ödülleri, bu sene 03.01.2017 tarihinde sahiplerini buldu. Birçok üniversite ve kurumun temsil edildiği törende, yılın genç girişimcisi, yılın genç profesyonel yöneticisi, yılın genç mucidi, yılın ekonomiye katkı sağlayan genç akademisyeni, yılın üniversite kulübü gibi farklı kategorilerde başarı gösterenlere ödülleri MÜSİAD Genel Merkezi’nde yapılan tören ile takdim edildi.

Türkiye genelindeki üniversitelerde “girişimcilik” konusunda faaliyet gösteren, çalışmalarda bulunan ve değer yaratan akademisyenler arasında finale kalarak “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” kategorisindeki ödülü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN kazandı. 

Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN Kimdir?

1981 İstanbul doğumlu olan Doç. Dr. Öykü İyigün, lisans öğrenimi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde, yüksek lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik programında, doktorasını aynı üniversitede Yönetim ve Organizasyon alanında tamamlamış ve doktora öğrenimi boyunca Boğaziçi Üniversitesi dâhil, birçok saygın eğitim kurumunda çalışmalarına devam etmiştir. Çok iyi derecede İngilizce ve iyi derecede Almanca bilmektedir.

Profesyonel kariyerinde önce uluslararası şirketlerde ve 2008 yılından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2015 yılı Haziran ayından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK) Araştırma ve Yayınlar Çalışma Grubu Başkanı ve Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü (World Sustainable Energy Institute) Danışma Kurulu üyesidir.

“Striving for Excellence – Mükemmellik için Çabalamak” sadece şahsi olarak değil, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak merkezin de sloganı olarak belirlenmiştir. “Striving for Excellence”; sade ama güçlü bir ifadedir. Mükemmeliyete ulaşmak adına çok çalışmayı, olaylara farklı perspektiflerden bakabilmeyi, zorluklar karşısında yılmamayı ve ilk günkü heyecanı yitirmeden tutku ve enerjiyi en yüksek seviyede tutmayı anlatmaktadır.

Turgeb-1 Turgeb-2 Turgeb-3

Genel kategorisine gönderildi | “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” Ödülü için yorumlar kapalı

“İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” Projesi Bilgilendirme Toplantısı

Doç. Dr. N. Öykü İyigün’ün müdürü olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu’nun bir senedir ortak yürütmekte olduğu “İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” projesinin saha çalışmasına dair bilgilendirme toplantısı, 30 Kasım 2016 tarihinde üniversitemiz ev sahipliğinde yaklaşık 30 üniversitenin temsilcisi ile gerçekleştirildi. TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Araştırma ve Yayınlar Çalışma Grubu Başkanlığını da yürüten Doç. Dr. N. Öykü İyigün, hem projenin bir senelik gelişme sürecini katılımcı üniversite temsilcilerine ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’na aktardı, hem de yapılacak olan saha çalışmasının aşamaları ve takvimi hakkında sunum yapıp, bilgi verdi.

İyigün’ün öğrencileri endeks hakkında bilgilendirmesinin ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can Ordu’nun başkan yardımcılık görevini üstlendiği TOBB Girişimci Kulüpler Platformu’nun da ön lansmanı gerçekleştirildi. Girişimci Kulüpler Platformu’nun yönetim kurulu üyeleri ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’nun ilgili temsilcisi Emre Urfalı platformun amacı ve planlanmış etkinlikler ile ilgili bilgi verdi.

Programın üçüncü ayağında ise ekosistem buluşmalarından sorumlu TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu temsilcisi ve üniversitemiz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Ertemel, ekosistem buluşmaları ile ilgili bilgi verdi. Buluşmaların şu ana kadar melek yatırım ağları, kuluçka merkezleri,  sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler ile gerçekleştiğini ve bu ayağında da öğrencilerin fikir ve önerilerini almak için buluşmanın gerçekleştiğini ifade etti.

Program, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Abdülsamet Temel’in konuşması ve öğrencilerin beyin fırtınası ile fikir paylaşımında bulunmasının ardından, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Toplanti Foto-1 Toplanti Foto-4 Toplanti Foto-3 Toplanti Foto-2

Genel kategorisine gönderildi | “İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” Projesi Bilgilendirme Toplantısı için yorumlar kapalı

Girişimcilik Dergisi Makale Çağrısı ve Yazım Kuralları

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Deniz Ticaret Odası (DTO) işbirliğinde hayata geçirdiği uluslararası hakemli dergi olan “Girişimcilik Dergisi” / “Turkish Journal of Entrepreneurship” yılda iki kez (Ocak ve Temmuz aylarında) yayımlanacaktır. (ISSN: 2536-4456)

Makale Çağrısı ve Yazım Kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Dergisi Makale Çağrısı ve Yazım Kuralları için yorumlar kapalı