Sermaye Piyasası Yüksek Lisans | İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Neden Tercih Edilmeli?

Türkiye’nin ilk Finans Enstitüsü, İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırılmıştır.

Ülkemizde her geçen gün önemi artan sermaye piyasası hızlı bir inovasyon süreci içerisindedir. Yaşanan bu süreç sermaye piyasalarında faaliyet gösteren piyasa profesyonellerine bir yandan sayısız fırsatlar sunarken diğer yandan bir o kadar farklı zorluklar da yaşatabilmektedir. Türkiye’nin ilk ve tek Finans Enstitüsü bünyesinde açılan Sermaye Piyasası Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile piyasa profesyonellerinin bugünün sermaye piyasalarında başarı elde etmeleri için gerekli olan üst düzey bilgi ve analitik beceri ile donatılması hedeflenmektedir.

Bu programın en büyük özelliği öğrencilerine Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kurulu  (SPL) ile yapılan protokol ile lisanslama sınavlarına uygun bir içerik sunmasıdır. Program öğrencileri bir yandan Sermaye Piyasası alanında uzmanlığını geliştirici bir Yüksek Lisans yapma imkânına elde ederken bir yandan da SPK lisanslama sınavlarına hazırlanma olanağı sağlanmaktadır. Program içerisinde yer alan dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler aynı zamanda SPL Lisanslarının ilgili modüllerinden de başarılı sayılacaklardır. Mezunlar ayrıca sınava girmelerine gerek kalmadan, programlarını başarıyla tamamladıklarında transkriptlerindeki derslere göre ilgili lisansı SPL ’ye başvurarak alabilecekler. Bu şekilde öğrenciler finans sektöründe birçok alanda çalışabilmek için bir önkoşul olan SPL lisanslarını ek bir zaman ve hazırlığa ihtiyaç duymadan elde etme imkânına sahip olacaklarıdır.

Bir diğer önemli husus ise program bünyesinde yer alan derslerin hem akademik yönü olan hem de konunun uzmanı piyasa profesyonelleri ve SPK uzmanları tarafından verilecek olmasıdır. Bu şeklide öğrencilere akademik bilgi ve piyasa tecrübelerinin ideal bir karışımının sunulması hedeflenmektedir. Program finans piyasa profesyonellerinin yoğun iş tempolarının ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun olacak şekilde ders saatleri hafta içi akşam ve hafta sonu olacak şekilde kurgulanmıştır.

Sermaye Piyasası Yüksek Lisansını Neden Yapmalıyım?

Sermaye Piyasası Yüksek Lisansını Yapınca Ne Elde Edeceğim?

Sermaye Piyasası Yüksek Lisansında Hangi Dersleri Alacağım?

Başvuru Koşulları

Tezli Yüksek Lisans Programı için ALES Puan Türünden en az 55 puan,

Tezsiz Yüksek Lisans Programı için ALES koşulu aranmıyor,
Eğitim – Öğretim

  • Eğitim dili Türkçe,
  • Derslere devam zorunluluğu %70
  • Bilimsel Hazırlık Programındaki dersler kredisiz derslerdir.
  • Uygulama gün ve saatleri: Hafta içi 18:30-21:30 saatleri arası ve Hafta sonu olmak üzere yapılmaktadır.

Tezli Yüksek Lisans Programı toplam 9 ders (6 Zorunlu Ders+3 Seçimlik), seminer dersi ve tez çalışmasından oluşmaktadır. Seminer dersi kredisiz olup başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Programı toplam 10 ders (5 Zorunlu Ders + 5 Seçimlik Ders) ve dönem projesinden oluşmaktadır.

Bilimsel Hazırlık Programı Dersleri 

Adayların, başvuracakları alanlarda veya yakın lisans derecelerini almış olmaları beklenmektedir. Lisans derecesini başvurdukları yüksek lisans programında farklı alanlarda almış olan adayların eksiklerini gidermek amacıyla anabilim dalı ve Enstitü Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği Bilimsel Hazırlık Programı derslerini almak zorunludur.

  Kontenjanlar

Genel Kontenjan

Tezli: 15

Tezsiz: 25

 

Ders Programı (Tezli)

Müfredat (Tezli)

Ders Programı (Tezsiz)

Müfredat (Tezsiz)

Hemen Paylaş