İş Sağlığı ve Güvenliği | İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Neden Tercih Edilmeli?

Bu program; öğrencilerin İSG konusunda gerekli bilgileri edinmelerini ve kendilerini yetiştirerek, sektördeki akademik eğitim alarak sertifika sahibi olmuş uzman açığının kapanmasına, katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Ayrıca mezunlarımıza istihdam sağlanacak ve okulumuzun kurucusu olan İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyelerinin uzman ihtiyacı karşılanacaktır. Bu sayede ülkemizde endüstride İSG ile ilgili meydana gelen kazaların azalmasına katkı sağlanarak ülkemizin uluslararası platformda İSG konusunda ileri ülkeler seviyesine çıkmasına katkı sağlanacaktır.

İSG YL ve doktora programının açılmasındaki en temel amaçlardan biri de; çalışma hayatında ki kişilerin de YL ve doktora yapma taleplerine, cevap verebilecek bir program oluşturmaktır.

Program mezunları, tüm  kurum, kuruluş ve işletmelerde, ticaret merkezleri, çok katlı yüksek binalar, üniversite ve yerleşke şeklindeki okullar, alışveriş merkezleri ve topluma açık merkezlerde, itfaiyeler, sivil savunma ve benzeri acil durum kuruluşlarında görev alabilecektir. İSG Tezli-Tezsiz YL ve doktora programlarının amacı öğrenciye bu alanda derin bilgi kazandırmak, mevcut bilgilerin uygulamada nasıl kullanılacağı konusunda yol göstermek ve onların gelişen dünyaya daha hızlı uyum sağlamalarını kolaylaştırmaktır.

Başvuru Koşulları

  • İş Sağlığı ve Güvenliği programı başvuru koşulları ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan resmi yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  

Kontenjanlar için tıklayınız.

Başvurabilecek Mezunlar

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEZLİ-TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINA BAŞVURABİLECEK MEZUNLARINA ULAŞMAK İÇİN  TIKLAYIN.

İş Sağlığı ve Güvenliği Doktora programlarına öğrenci kabulünde yukarıdaki linkte lisans mezuniyetleri şartlarını sağlayan öğrencilerin herhangi bir tezli yüksek lisans programından mezun olma şartı ile Doktora programına kayıtları yapılabilir.

Adaylarda Aranan Genel Koşullar

ALES: 55 ve üstü Sayısal Puan

Yabancı Dil: Gerekmez

Programa özel öğrenci kabul edilmektedir

Bilimsel Hazırlık Dersleri

Bilimsel Hazırlık dersleri ve sayısı öğrencinin durumuna göre mülakat sırasında belirlenir. Dersler lisans programından alınır ve o programın eğitim dilinde yapılır. Bilimsel Hazırlık dersleri kredisizdir.

Yüksek Lisans Dersleri

Tezli program, en az 8 ders (24 kredi), Seminer ve Tez Çalışmasın’dan oluşur.

Tezsiz program, en az 10 ders (30 kredi)  ve Dönem Projesi’nden oluşur.

Doktora programı eğitim dili Türkçe’dir.

 Yüksek Lisans Derslerinin Yapıldığı Gün ve Saatler

Dersler hafta içi ve gerekirse hafta sonu (Cumartesi) 18:30-21:10 saatleri arasında yapılır.

Derslere %70 devam zorunluluğu vardır.

(Anlaşmalı olduğumuz kurumlardan alınan resmi yazı ile belgelenmesi durumunda, başvuru sahibi indirimden yararlanabilmektedir.)

Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesinin TECİLLİ olarak ibraz edilmesi gerekir.

Ders Programı