DIŞ TİCARET ENSTİTÜSÜ | İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Murat hoca

Doç. Dr. Murat YALÇINTAŞ,
Dış Ticaret Enstitü Müdürü 

Dış Ticaret Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan lisansüstü akademik birimdir. Türkiye’nin ilk ve tek Dış Ticaret Enstitüsü olma farklılığına sahip olan enstitümüz, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmak/yürütmek, konferans, seminer, sempozyum ve benzeri etkinlikler düzenlemek, piyasaya yönelik olarak sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar yapmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, Enstitümüz dış ticaretle ilgili ülke ve sektör araştırmaları yapma, dış ticaretin iktisadi, ticari, teknik, sosyo-kültürel, siyasal ve hukuki yönlerini inceleme ve bu hususlarda raporlar üretme hedefine yönelik olarak çalışmalar gerçekleştirmektedir. Enstitümüz ayrıca dış ticarete ilişkin verileri ve bilgileri derlemek ve değerlendirmek üzere Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) ve Türk Eximbank gibi kuruluşlar ile Rektörlük nezdinde yapılan protokoller yoluyla sektörel işbirliklerine aktif olarak katılmaktadır.

Dış Ticaret Enstitüsü, 2013-2014 Akademik Yılı Güz Döneminde başladığı Lisansüstü Eğitim-Öğretim faaliyetlerini, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında aşağıdaki lisansüstü programları ile sürdürmektedir.

Dış Ticaret Enstitüsü Kitapcığı

Akademik Takvim

Dış Ticaret Enstitüsü Yüksek Lisans Bölümleri

Detaylı bilgi ve başvuru için;  4440413 veya kfidan@ticaret.edu.tr mail adresine lütfen mail atınız.

*Online başvuru sistemi ile ilgili karşılaştığınız sorunlar için tubis@ticaret.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

Dış Ticaret Enstitüsü Doktora Programları

Dış Ticaret Enstitüsü Akademik Kadrosu

Prof. Dr. Özgür ÇENGEL  •  Prof. Dr. Ünal Halit ÖZDEN  •  Prof. Dr. Suna ÖZYÜKSEL  •  Doç. Dr. Murat YALÇINTAŞ  •  Doç. Dr. Beliz ÜLGEN  •  Doç. Dr. Betül GÜR  •  Doç. Dr. Figen YILDIRIM  •  Doç. Dr. İ. Kahraman ARSLAN  •  Yrd. Doç. Dr. Elif GÜNEREN GENÇ  •  Yrd. Doç. Dr. Muhittin ADIGÜZEL  •  Yrd. Doç. Dr. Adnan Veysel ERTEMEL  •  Yrd. Doç. Dr. Oğuz DEMİR  •  Yrd. Doç. Dr. Zeynep BAYAZIT

Misafir Öğretim Görevlileri

Prof. Dr. Mehmet MELEMEN  •  Öğr. Gör. Dr. Yasemin GÖRÜM  •  Öğr. Gör. Ali İzzet EKEN

2018-2019 Yeni Öğrenciler İçin Lisansüstü Ücretler ve Ödeme Prosedürü
Ücret Türü Ücret Miktarı
Tezli Yüksek Lisans program ücreti
Tezsiz Yüksek Lisans program ücreti
Doktora programları program ücreti
Bütünleşik Doktora program ücreti
27.000 TL (KDV Dahil) (6 Yarıyılı Kapsamaktadır) 
24.300 TL (KDV Dahil) (3 Yarıyılı Kapsamaktadır) 
37.800 TL (KDV Dahil) (10 Yarıyılı Kapsamaktadır)
54.000 TL (KDV Dahil) 
*Bilimsel hazırlık ücretleri
Tezli Yüksek Lisans Programları (Bilimsel Haz. Ders Ücreti)

Tezsiz Yüksek Lisans Programları (Bilimsel Haz. Ders Ücreti)

Doktora Programları (Bilimsel Haz. Ders Ücreti)

*BİLİMSEL HAZIRLIK ÜCRETLERİ, paket program ücretinden bağımsız olup ayrıca ücrete tabidir.

 

 

İndirim Oranları

Enstitüsü bünyesinde aşağıda belirtilen farklı kapsam ve çeşitlerde burs imkanları ve indirim oranları sunulmaktadır.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Burslar ve Ücretler.docx-2

* Bu kategoride yer alan kurum ve kuruluşlarla üniversitemiz arasında lisansüstü öğrenimine dair imza altına alınmış bir protokol olması halinde %10’dan fazla olmamak kaydıyla ilave bir protokol indirimi de uygulanmaktadır (Bütünleşik Doktora Programı hariç).

** Üstün başarılı öğrenci lisans/yüksek lisans mezuniyet genel not ortalamasının 3.76, üzeri ilgili programa kabul edildiği ALES Puan türünde 80 ve üzeri olan öğrenci olarak tanımlanmaktadır.

*** 15’i aşan öğrenci gruplarında ilave %10 indirim uygulanmaktadır.

 ÖDEME SEÇENEKLERİ 
 
1. PEŞİN ÖDEME 

Ders ve sınav ücretleri peşin ödemelerinde %3 indirim uygulanmamaktadır.
 
2. KREDİ KARTI İLE ÖDEME 

a. Tek Çekim (Ödenmesi gereken yıllık tutarın tamamı tek seferde kredi kartından çekilir.)
b. Anlaşmalı Banka Kredi Kartları İle Taksitli Ödeme 
 
o   Tezli yüksek lisans ve Doktora programları: Ödenmesi gereken yıllık (Paket ücretin yarısı) tutarı,  tutarın tamamı kadar bir limite sahip kredi kartından azami 9 taksit ile “vade farkı uygulanmadan”  tek bir işlemde tahsilat yapılır.

o   Tezsiz yüksek lisans programları: Ödenmesi gereken tutar kadar limite sahip kredi kartından program ücreti ikiye bölünerek birinci kısmı kayıt esnasında 5 taksit, ikinci dönem kayıt yenileme sırasında kalan tutar 7 taksit şekilde tahsilat yapılır.
 
 

3. ÜNİVERSİTE ANLAŞMALI BANKA ARACILIĞIYLA 

o   Tezli yüksek lisans ve DOKTORA programları: İsteyen öğrenciler, Üniversitenin anlaşmalı banka şubesine başvurarak ödenmesi gereken toplam tutarın tamamını “vade farkı uygulanmadan” yüksek lisans programları için 18 ay, doktora programları için 18 ay azami taksitle ödemek için banka şubesi ile bir taksit anlaşması yaparlar.

o   Tezsiz yüksek lisans programları: İsteyen öğrenciler, Üniversitenin anlaşmalı banka şubesine başvurarak ödenmesi gereken toplam tutarın tamamını “vade farkı uygulanmadan” yüksek lisans programları için 9 ay azami taksitle ödemek için banka şubesi ile bir taksit anlaşması yaparlar.
 
4. BANKALARDAN EĞİTİM KREDİSİ KULLANARAK ÖDEME 
İsteyen öğrenciler, Üniversiteden alacakları yazı ile bankalara başvurarak ödenmesi gereken yıllık tutar kadar kullanacakları eğitim kredisini Üniversitenin banka hesaplarına ödetmek suretiyle mali yükümlülüklerini yerine getirirler.

Dış Ticaret Enstitüsü Neden Tercih Edilmeli?

Dış Ticaret Enstitüsünü Okurken Öğrencileri Neler Bekliyor?

Dış Ticaret Enstitüsünden Mezun Olunca İş İmkanları Nelerdir?