Başarılarımız | İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

AKADEMİK BAŞARILAR

Milli Okçu Aybüke Gümrükçü

“Aybüke Gümrükçü” 2017-2018 öğretim yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü kazanıp, sporcu bursuyla eğitim görecek Milli bir sporcu. Bölümü İngilizce olduğu için şu anda İngilizce Hazırlık Okulu’nda dil öğrenimi görüyor. Okçulukta, yaş grubunda bu yıl da Türkiye Şampiyonu olarak dikkatleri yeniden üzerinde topladı.

PLQF3526

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi “Zeynep Melike Altay Kızıltaş’ın” Global Best Project Awards ödüllü projesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi uluslararası alanda kazandığı başarılara bir yenisini daha ekledi. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Zeynep Melike Altay Kızıltaş tasarladığı ve 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak hizmete giren Antalya Expo Kulesi ile dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden birini kazandı.  

İnşaat sektörünün saygın uluslararası dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından her yıl düzenlenen Global Best Project Awards (en iyi küresel proje ödülleri) yarışmasında Antalya Expo Kulesi, Cultural (kültür yapıları) kategorisinde en iyi küresel proje seçildi.

tekno2016

Aslıhan Yumurtacı ve Gülfem Aslan’ın,  Enerji Verimli Bina Tasarım Yarışması

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri Aslıhan Yumurtacı ve Gülfem Aslan’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘’Enerji Verimli Bina Tasarım Yarışması’’ için hazırladıkları proje, ödüle değer görüldü. Bina kendi elektriğini üretecek, doğal yöntemlerle soğutulup ısıtılacak ve gün ışığından maksimum fayda sağlayacak şekilde tasarlandı.

enerji verimli

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi “Gülay Kaygusuz’a” Jüri Özel Ödülü

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Gülay Kaygusuz, dünyanın en prestijli çağdaş tekstil sanatı ödüllerinden birinin sahibi oldu. VII. Uluslararası Çağdaş Tekstil Sanatı Bienali’nde sergilenen ‘Traces of Motion’ isimli eseriyle Kaygusuz, jüri özel onur ödülüne layık görüldü.

Gülay Kaygusuz

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen 2. Sivil Havacılık Zirvesi’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sivil Havacılık Topluluğu tarafından düzenlenen 2. Sivil Havacılık Zirvesi, üniversitenin Sütlüce yerleşkesi konferans salonunda yapıldı. Türk sivil havacılık sektöründeki önemli isimler zirvede konuşmacı olarak yer aldı.

Sivil Havacılık Zirvesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi  Yrd. Doç. Dr. Ayşe Simin Kara Öğrencileriyle kitap hazırladı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ayşe Simin Kara’nın öneride bulunduğu ‘Halkla İlişkilerde İtibar Yönetimi Teknikleri’ isimli kitap içeriği, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan yayıncı IGI Global tarafından basım için kabul edildi. Sektörde, akademide görev yapan profesyonel ve akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanan kitap projesinde Kara, akademik kariyer yapmak isteyen bir grup lisans ve yüksek lisans öğrencisine de şans verdi.

0J1A6987

MEZUNLARIMIZDAN MESAJ VAR

Düşünce ve Proje Akademisi Başkan Yardımcısı  “Uğur Yasin Asal”

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2006  Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olan Uğur Yasin Asal  eğitim hayatı boyunca aktif bir öğrenci olmuştur. Uluslararası İlişkiler Kulübünü  bölüm arkadaşıyla beraber kurmuş, 3 yıl boyunca da  bölüm  öğrencilerini yurt dışı, uygulamalı akademik seyahatlere götürmüşler. Şimdilerde, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlük Asistanlığı ve yine İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Düşünce ve Proje Üretim Akademisi’nin çalışmalarını koordine etmektedir.

5

Uzman Psikolog Yeşim Akıncı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu Yeşim Akıncı, en çok izlenen evlilik programlarından birinde ‘’Danışman Psikolog’’ olarak görev yapıyor. Aynı zamanda günlük bir gazetede köşe yazıyor, aylık bir derginin de yazarlığını yapmaktadır. Uzman psikolog olarak kendi terapi merkezi de bulunmaktadır.

yeşi

Yasemin Atasever :‘Sayenizde başarıyı şimdiden yakaladım’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. Hukuk Fakültesi’nde de ikinci ana dal eğitimini alıyor. Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Hukuk Okulu’na kabul edilince, üniversite yönetimine bir mektup yazdı ve okulu sayesinde hayatında nelerin değiştiğini dile getirdi ve teşekkürlerini sundu.
4.00 üzerinden 3.94 not ortalamasıyla çok başarılı bir öğrenci olan Yasemin, ikinci ana dal olarak yine İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde hukuk okuyor. Başarısı sayesinde her iki bölümde de yüzde yüz burslu eğitim alıyor. Henüz 22 yaşında olmasına rağmen özgeçmişinde Türkiye’nin en saygın kurumlarının isimleri yazıyor. Son 1 yıl içinde de TBMM ve Dış işleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde staj yaptı. Şu anda AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulunun en genç üyeleri arasında yer almaktadır.

yasemi

Genç Modacı Melis Öztuncer

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2015 Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü mezunu olan Melis Öztuncer MESİAD Yarışması’nda  ikincilik ödülünü aldı.

7

Görsel iletişimci Arda Aktaş

İstanbul Ticaret Üniversitesi görsel iletişim tasarımı bölümünden mezun olan Arda Aktaş 52 ülkenin katıldığı dünyanın en prestijli uluslararası tasarım yarışmalarından biri olan IDA’da basılı/afiş kategorisinde birincilik ile birlikte toplam üç ödül kazandı. Yahşi Batı, Aşk Tesadüfleri Sever, Ali Baba ve Yedi Cüceler, Delibal, Kardeşim Benim, Güldür Güldür Show, Muhteşem Yüzyıl gibi çok sayıda yapımın afiş tasarımını yaptı.

8

Genç İletişimci Emre Topçu,

İstanbul Ticaret Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencilerinden Emre Topçu aralarında okulumuzun da bulunduğu 40 üniversitenin katılımında gerçekleşen  Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler yarışmasında birincilik ödülü aldı.  Yarışmaya Kadına Şiddete Hayır’ konulu İtalik Dergisi 23. Sayı Kapak Tasarımı ile ‘yazılı/mizanpaj’ kategorisinde ödülünü aldı.

13

Tolga Bağ;
İstanbul Ticaret Üniversitesi uluslararası ilişkiler mezunu olan Tolga Bağ üniversitesinin sağladığı erasmus fırsatı ile rusça öğrenirken Rusya’ya gitmiş, kulüplere katılmış ve tatil planlar gibi geleceğini planlamıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesinden mezun olduktan sonra Londra’da yüksek lisans yapmış ve bir danışmanlık firmasında çalışmış ,şuan  APCO Worldwide Firmasında çalışan Tolga önemli olan içinizdeki tutkuyu bulun, bölümünüzü boş zamanınızda kitap okur gibi okuyun diyor.

6

Hikayeleri Kendine Özgü Modacı Gökçe Tunç

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü mezunu Gökçe Tunç, şimdi marka haline gelmiş aranan bir tasarımcı. Kendi mağazasını yönetmenin yanı sıra, öğrencimizin asıl işi markalaşmış firmalar için tasarımlar üretmek.

gözde-tunc

ÖĞRENCİLERİMİZDEN MESAJ VAR

Boğazı Yüzerek Geçen Paralimpik Yüzücü Gündem İntepe

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme bölümünde okuyan öğrencimiz Gündem İntepe, paralimpik oyunları dalında boğazı yüzerek geçmiş ve birincilik ödülü almıştır. Aynı zamanda bu dalda bir çok madalya da kazanmıştır.

10

The Fear Oyununun Yaratıcıları Abdülmecit Dündar ve Salih Yörük

İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü ile İç Mimarlık bölümü öğrencilerimiz Abdülmecit Dündar ve Salih Yörük Android işletim sistemine uyarlanmış, kullanıcılardan büyük ilgi gören The Fear adlı mobil oyunu tasarlamışlardır. Tasarladıkları bu oyun sayesinde Silikon Vadisi Google Kampüse davet edildiler.

11

Güneşi Bulan Panel Üreticisi Emre Özükan

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümü ikinci sınıf öğrencimiz Emre Özükan, Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Yayın Araştırma ve Proje Koordinasyon Kurulu (YAPKO) tarafından desteklendi ve mevcut güneş panellerinden çok farklı bir panel geliştirerek güneşini bulan panel üretti. Fosil yakıt sarfiyatının çok artması ve çevreye verdiği etkiden dolayı Üniversite sıralarında aldığı eğitimini bu proje üzerine yoğunlaştıran Emre, yenilenebilir enerji üzerine çalışmalarına devam edecek.

14

Sanal Gerçeklik Turgut Kurşunlu

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi Turgut Kurşunlu, yazdığı oyunları sanal gerçeklik ile birleştirip kullanıcının kendisini daha çok olayın içinde hissetmesini sağladı. Gerçekleştirmiş olduğu projeyi Ömer Faruk Özmen, Muhammet Raşit Irmak ve Oğuzhan Uygun ile birlikte yürütmüş ve sanal gerçeklik gözlüğünün kullanım alanını geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

15

Genç Tasarımcı Elif Canberk

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mücevherat Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi Elif Canberk, tasarımlarını bireysel olarak seri üretim yapılmak üzere firmalara satıyor. Öğrencilik hayatı devam eden Elif, sektörde bilinen bir tasarımcı.

17

İnternet “Ustaları” Muhammed Talha Arslan ile Emre İlkadlı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk fakültesi üçüncü sınıf öğrencilerimiz Muhammed Talha Arslan ile Emre İlkadlı, insanların hayatını
kolaylaştırma fikriyle www.evininustasi.com adlı bir internet sitesi kurdular. Sitenin amacı kullanıcıların ve şirketlerin buluşması. Site, tüketicinin ve firmaların ihtiyacına cevap verirken, aynı zamanda teknolojiyi kullanarak ulaşılabilir olmayı da hedefliyor.

16

Biyonik El

YAPKO tarafından desteklenmeye layık görülen projelerden biri biyonik el. Söz konusu projede Reha Doğan ve Musab Akbal ile birlikte çalışan Mekatronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi Enes Günay, geliştirdikleri biyonik el sayesinde doğuştan veya sonradan kolunu yitirmiş engellilerin ya da gazilerin hayatlarının kolaylaşacağını belirterek, projeyi şu sözlerle anlatıyor:

‘’Bizim geliştirdiğimiz biyonik el, halihazırda bulunan klasik, hareketsiz protez el yerine, üç boyutlu yazıcı teknolojisi ve ilgili sensörler kullanılarak bilek kısmı, 5 parmak ve dirsek kısımları hareketli kılınmış, biyonik bir el. Ar -Ge çalışmalarını hala yürütülmekteyiz. Hareketli kısımlar sayesinde kullanıcı istediği nesneyi tutabiliyor. 5 parmak hareketlerinin yanı sıra bilek hareketleri ile de daha gerçekçi bir el haline getirdik. Biyonik elimizi Avrupa standartlarının daha da üzerine taşımak istiyoruz. Vatandaşlarımıza kullanışlı, daha ucuz maliyetli, yerli üretim ve temini kolay fakat çok işlevli bir protez el ile ulaşmak istiyoruz.’’

18

 

2016 – 2017 Eğitim öğretim dönemi spor başarılarımız:

Türkiye Koç Fest Üniversite Oyunlarında Spor Takımlarıyla büyük ilgi çeken Üniversitemiz; 7 farklı branşta bütün dikkatleri üzerine çekmiş ve ödüllerin sahibi olmuştur.

  • Karate’de 4 Altın,
  • Basketbolda 2 Gümüş,
  • Yüzmede 2 Madalya,
  • Atletizm ve Okçulukta Bronz Madalya
  • Güreşte Türkiye 5nciliği,
  • Judoda Türkiye 5nciliği,
  • Bilek Güreşi’nde Türkiye 5nciliğini alarak Üniversitemizi gururlandırmışlardır.