“Başarıya bir adım daha yok, çünkü zaten zirvedesin!”

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin en aktif ve başarılı topluluklarından biri olan Girişimcilik Topluluğu’nun İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Ticaret Teknoloji Transfer Ofisi ile ortak düzenlediği Girişimcilik Zirvesi’nin altıncısı bu sene 8 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Üniversitemizin Sütlüce yerleşkesinde gerçekleşen 6.Girişimcilik Zirvesi yoğun ilgiye sahne oldu. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Çengel Girişimcilik Topluluğun pek çok önemli faaliyet yürüttüğünü ancak Girişimcilik Zirvesi’nin ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak, ‘’İnanıyoruz ki, bu zirve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine büyük bir katkı sağlayacak. Girişimcilik ekosisteminde yer edinmek isteyen İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerine ilham ve motivasyon kaynağı niteliğinde değer taşıyor” diye belirtti. Açılış konuşmaları Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İyigün, Ticaret TTO Direktörü Ömer Cengiz Sezgin ve Girişimcilik Topluluğu Başkanı M. Sabit Göktaş ile devam etti.

1

 

Girişimcilik ekosisteminden genç ve başarılı girişimciler deneyimlerini aktardı.

“Başarıya bir adım daha yok, çünkü zaten zirvedesin!” mottosundan yola çıkılarak organize edilen zirveye, iş dünyasından ve girişimcilik ekosisteminden önemli konuklar katıldı. Konukların en önemli özelliği ise genç, inovatif ve başarılı girişimciler olmalarıydı. Girişimciliğin yaygınlaşması ve yeni iş fikirlerine ilham olmayı hedefleyen Girişimcilik Zirvesi’ne Carbon CTO’su Jankat SARI, Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat ERDÖR, X Body Kurucusu Enes OLGUN, Uluslarası Girişimciler Derneği Türkiye Başkanı Arhan KAYAR, NHTLab Genel Müdürü B.Ersin MÜRTEZAOĞLU konuşmacı olarak katıldı.

 

Farklı başarı hikâyeleri

Farklı başarı hikâyeleri  ve girişimciliğin farklı boyutlarının anlatıldığı Girişimcilik Zirvesi’ne katılan öğrenciler, Girişimcilik Topluluğu’nun paydaşlarından staj ve ücretsiz dil eğitimi gibi ödüllerin/fırsatların sahibi oldu.

 2

Devir teslim töreni

Girişimcilik Zirvesi 2018’in sonunda İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu yönetim kurulunun devir teslim töreni de yapıldı. Girişimcilik Topluluğu’nun 2017-2018 dönemi başkanlığı yürüten Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 2. Sınıf öğrencisi Mehmet Sabit Göktaş, görevini Uluslararası Ticaret bölümü 2.sınıf öğrencisi M. Ferhat Çarkçı’ya devretti.

  3 45

Genel kategorisine gönderildi | için yorumlar kapalı

Girişimcilik Zirvesi ’18

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Girişimcilik Topluluğu’nun ortak organize ettiği Girişimcilik Zirvesi, 8 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi Konferans Salonu’nda saat 10.30’da gerçekleşecek.

Zirvede Arhan Kayar (Uluslararası Girişimciler Derneği Türkiye Başkanı), Jankat Sarı (Carbon CTO), B. Ersin Mürtezaoğlu (NHTLab Genel Müdürü) Murat Erdör (Dijital Dönüşüm Danışmanı) ve Enes Olgun (X Body Kurucusu) konuşmacı olarak yer alacak.

SMALL_A0GZfotoğraflı

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Zirvesi ’18 için yorumlar kapalı

Girişimcilik Dergisi / Turkish Journal of Entrepreneurship Yayınlandı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) işbirliğinde, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi önderliğinde, “girişimcilik” yazınına ulusal ve uluslararası anlamda katkıda bulunmak ve iş dünyasına, özellikle girişimcilere, öneriler sunmak ve iş dünyası ile akademik düzlem arasında köprü oluşturabilmek amacıyla hayata geçirdiği, uluslararası hakemli dergi olan “Girişimcilik Dergisi” / “Turkish Journal of Entrepreneurship”in ilk sayısı yayınlanmıştır. Dergimizin ilk sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

girisimcilik_dergi_kapak_baský

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Dergisi / Turkish Journal of Entrepreneurship Yayınlandı için yorumlar kapalı

Yeni Nesil Girişimciler Deneyimlerini Anlattı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin geleneksel hale gelen ve Türkiye’nin önemli öğrenci etkinlikleri arasında yer alan Girişimcilik Zirvesi, yoğun ilgi gördü. Zirvede yeni nesil girişimciler öğrencilere deneyimlerini aktardı.

Girişimcilik Topluluğu’nun İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ortak düzenlediği ‘Girişimcilik Zirvesi’nin beşincisi yapıldı. Sütlüce Yerleşkesi’nde gerçekleşen zirveye yoğun ilgi gösterildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Girişimcilik Topluluğu danışmanı, Liderlik ve Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öykü İyigün, “İnanıyoruz ki, bu zirve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine büyük katkı sağlayacak” dedi.

GZ-1

BAŞARI HİKAYELERİ

“Başarıya bir adım daha yok, çünkü zaten zirvedesin!” mottosundan yola çıkılarak organize edilen zirveye, iş dünyasından önemli konuklar katıldı. Konukların en önemli özelliği ise genç olmalarıydı. Farklı başarı hikayeleri ve girişimciliğin farklı boyutlarının anlatıldığı Girişimcilik Zirvesi 2017 programında Girişimcilik Topluluğu öğrencileri staj kazanma imkanı da elde etti. Geçmiş zirvelerden farklı bir konsept ile gerçekleşen organizasyon iki oturum halinde yapıldı.

GZ-3

GZ-2

DEVİR TESLİM

Girişimcilik Zirvesi 2017’nin sonunda İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu yönetim devir töreni de yapıldı. Başkanlığı başarıyla yürüten ve zirvenin düzenlenmesinde önemli pay sahibi olan Fahrettin Can Ordu, görevini Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü birinci sınıf öğrencisi Mehmet Sabit Göktaş’a devretti.

GZ-4

GZ-5

Genel kategorisine gönderildi | Yeni Nesil Girişimciler Deneyimlerini Anlattı için yorumlar kapalı

“Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” Ödülü

TÜRGEB Ödülleri’nde “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” ödülünü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN kazandı!

Genç MÜSİAD tarafından her sene organize edilen TÜRGEB (Türkiye Genç Ekonomi Başarı) Ödülleri, bu sene 03.01.2017 tarihinde sahiplerini buldu. Birçok üniversite ve kurumun temsil edildiği törende, yılın genç girişimcisi, yılın genç profesyonel yöneticisi, yılın genç mucidi, yılın ekonomiye katkı sağlayan genç akademisyeni, yılın üniversite kulübü gibi farklı kategorilerde başarı gösterenlere ödülleri MÜSİAD Genel Merkezi’nde yapılan tören ile takdim edildi.

Türkiye genelindeki üniversitelerde “girişimcilik” konusunda faaliyet gösteren, çalışmalarda bulunan ve değer yaratan akademisyenler arasında finale kalarak “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” kategorisindeki ödülü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN kazandı. 

Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN Kimdir?

1981 İstanbul doğumlu olan Doç. Dr. Öykü İyigün, lisans öğrenimi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde, yüksek lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik programında, doktorasını aynı üniversitede Yönetim ve Organizasyon alanında tamamlamış ve doktora öğrenimi boyunca Boğaziçi Üniversitesi dâhil, birçok saygın eğitim kurumunda çalışmalarına devam etmiştir. Çok iyi derecede İngilizce ve iyi derecede Almanca bilmektedir.

Profesyonel kariyerinde önce uluslararası şirketlerde ve 2008 yılından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2015 yılı Haziran ayından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK) Araştırma ve Yayınlar Çalışma Grubu Başkanı ve Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü (World Sustainable Energy Institute) Danışma Kurulu üyesidir.

“Striving for Excellence – Mükemmellik için Çabalamak” sadece şahsi olarak değil, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak merkezin de sloganı olarak belirlenmiştir. “Striving for Excellence”; sade ama güçlü bir ifadedir. Mükemmeliyete ulaşmak adına çok çalışmayı, olaylara farklı perspektiflerden bakabilmeyi, zorluklar karşısında yılmamayı ve ilk günkü heyecanı yitirmeden tutku ve enerjiyi en yüksek seviyede tutmayı anlatmaktadır.

Turgeb-1 Turgeb-2 Turgeb-3

Genel kategorisine gönderildi | “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” Ödülü için yorumlar kapalı

“İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” Projesi Bilgilendirme Toplantısı

Doç. Dr. N. Öykü İyigün’ün müdürü olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu’nun bir senedir ortak yürütmekte olduğu “İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” projesinin saha çalışmasına dair bilgilendirme toplantısı, 30 Kasım 2016 tarihinde üniversitemiz ev sahipliğinde yaklaşık 30 üniversitenin temsilcisi ile gerçekleştirildi. TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Araştırma ve Yayınlar Çalışma Grubu Başkanlığını da yürüten Doç. Dr. N. Öykü İyigün, hem projenin bir senelik gelişme sürecini katılımcı üniversite temsilcilerine ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’na aktardı, hem de yapılacak olan saha çalışmasının aşamaları ve takvimi hakkında sunum yapıp, bilgi verdi.

İyigün’ün öğrencileri endeks hakkında bilgilendirmesinin ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can Ordu’nun başkan yardımcılık görevini üstlendiği TOBB Girişimci Kulüpler Platformu’nun da ön lansmanı gerçekleştirildi. Girişimci Kulüpler Platformu’nun yönetim kurulu üyeleri ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’nun ilgili temsilcisi Emre Urfalı platformun amacı ve planlanmış etkinlikler ile ilgili bilgi verdi.

Programın üçüncü ayağında ise ekosistem buluşmalarından sorumlu TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu temsilcisi ve üniversitemiz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Ertemel, ekosistem buluşmaları ile ilgili bilgi verdi. Buluşmaların şu ana kadar melek yatırım ağları, kuluçka merkezleri,  sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler ile gerçekleştiğini ve bu ayağında da öğrencilerin fikir ve önerilerini almak için buluşmanın gerçekleştiğini ifade etti.

Program, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Abdülsamet Temel’in konuşması ve öğrencilerin beyin fırtınası ile fikir paylaşımında bulunmasının ardından, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Toplanti Foto-1 Toplanti Foto-4 Toplanti Foto-3 Toplanti Foto-2

Genel kategorisine gönderildi | “İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” Projesi Bilgilendirme Toplantısı için yorumlar kapalı

Girişimcilik Dergisi Makale Çağrısı ve Yazım Kuralları

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Deniz Ticaret Odası (DTO) işbirliğinde hayata geçirdiği uluslararası hakemli dergi olan “Girişimcilik Dergisi” / “Turkish Journal of Entrepreneurship” yılda iki kez (Ocak ve Temmuz aylarında) yayımlanacaktır. (ISSN: 2536-4456)

Makale Çağrısı ve Yazım Kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Dergisi Makale Çağrısı ve Yazım Kuralları için yorumlar kapalı

GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ’16

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu ortaklığı ile 4.Girişimcilik Zirvesi 6 Nisan 2016 Çarşamba günü gerçekleşti. Program topluluğun akademisyen danışmanı ve aynı zamanda merkez müdürü Doç. Dr. N. Öykü İyigün ve ardından Girişimcilik Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Çolakoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Daha sonra üniversitemiz rektörü Sn. Prof. Dr. Nazım Ekren ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Sn. Hasan Erkesim protokol konuşmalarını gerçekleştirdi.

Girişimcilik Zirvesi’ne bu sene akademisyenler ve çeşitli üniversitelerden 300’ü aşkın öğrenci katıldı. Zirvenin ana oturumuna Zen Pırlanta CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Emil Güzeliş, TEQEN Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Serhat Tatlı, İstanbul Social Enterprise Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Sn. Hakan Elbir ve M3Works ve Park Kitap Kurucusu, yazar Sn. Erdem Genç konuşmacı olarak katıldı. Oturumun moderatörlüğünü Doç. Dr. N. Öykü İyigün gerçekleştirdi.

Konuşmacılar, başarı hikâyelerini ve deneyimlerini paylaştı. “Bilgi her neredeyse gidip onu bulmalısınız” tavsiyesinin ardından, Karanlıkta ve Sessizlikte Diyalog sosyal girişimcilik projelerinin sunumları yapıldı. Konuşmacılar genel olarak karşılaştıkları her olumsuz durumu nasıl fırsata çevirdiklerini ve asla pes etmemek gerektiğini özellikle vurguladı. Konuşmacıların sunumlarının ardından Doç. Dr. N. Öykü İyigün konuşmaları genel hatlarıyla özetledikten sonra katılımcılar konuşmacılara sorularını yöneltti ve staj kazanmak için kıyasıya yarıştı.

Zirvenin panel kısmından sonra geleneksel hale gelen Girişimcilik Topluluğu Devir Teslim töreni gerçekleşti. Tören, Girişimcilik Topluluğu Başkanı Sevgi Çolakoğlu’nun veda konuşmasıyla başladı, topluluk danışmanı Doç. Dr. N.Öykü İyigün’ün konuşması ve Girişimcilik Topluluğu yönetim kurulu üyelerine teşekkür plaketlerinin takdimi ile devam etti. Programın son bölümünde ise Girişimcilik Topluluğu 2016-2017 Dönemi Başkanı İşletme Bölümü 2. sınıf öğrencisi Fahrettin Can Ordu konuşmasını ve hedeflerini anlattı.

IMG_0730IMG_0731

IMG_0697 IMG_0728

Genel kategorisine gönderildi | GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ’16 için yorumlar kapalı

Kadın Girişimciler Ticaret’te

Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu ve JCI Megapol tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadın Girişimciler Ticaret’te” konulu seminer üniversitemiz Sütlüce Yerleşkesi E-403’de düzenlenecektir.

8 Mart 2016 Salı günü saat 14:00’te düzenlenecek seminere konuk konuşmacı olarak İpek İşbitiren (Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Türkiye Başkanı), Merve Akman (ITS Group Başkanı), Ayşe Ören (Mimar), Eda Karul (Aura Invest Group Başkanı) katılacaktır.

Ufuk açıcı seminere tüm öğrencilerimiz davetlidir.

 

1

Genel kategorisine gönderildi | Kadın Girişimciler Ticaret’te için yorumlar kapalı

Liderlik Zirvesi: Bu Topraklardan Lider Çıkar mı?

2 Mart Liderlik Zirvesi Afişi

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uluslararası Organizasyonel Gelişim Platformu (IODA) Türkiye ve Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Türkiye Derneği tarafından ortak düzenlenen etkinlik, 2 Mart 2016 Salı günü saat 14:00’te İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Moderatörlük görevini Sn. Serdar Salepçioğlu’nun (Satış Fabrikası Kurucusu,Yazar) yürüteceği etkinliğe konuşmacı olarak Sn. Behice Funda (Audience Evangelist/Microsoft), Sn. Güneş Ufuk (k2 Danışmanlık Kurucusu), Sn. Mehmet Aksel (MSA/Mutfak Sanatları Akademisi Kurucusu) ve Sn. Bülent Şenver (TEDMER/Türkiye Etik Değerler Merkezi Kurucusu) katılacak. Konuşmacıların sunumlarından sonra, Sn. Gözde Berber Özbalaban (MCT Danışman), katılımcıların kişisel gelişimine yönelik olarak “Farkındalık, Etkileşim ve İletişim” eğitimi verecek.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Liderlik Zirvesi’nin ana teması ve sorusu: Bu topraklardan lider çıkar mı? Liderliği enine boyuna tartışıp konuşmacıların deneyimlerinden yararlanacağımız, bu toprakların özelinde liderliği masaya yatıracağımız ve akabinde de eğitim alacağımız bu önemli etkinliği kaçırmayın!

#liderlikzirvesi2016

Genel kategorisine gönderildi | Liderlik Zirvesi: Bu Topraklardan Lider Çıkar mı? için yorumlar kapalı