Girişimcilik Dergisi / Turkish Journal of Entrepreneurship Yayınlandı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) işbirliğinde, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi önderliğinde, “girişimcilik” yazınına ulusal ve uluslararası anlamda katkıda bulunmak ve iş dünyasına, özellikle girişimcilere, öneriler sunmak ve iş dünyası ile akademik düzlem arasında köprü oluşturabilmek amacıyla hayata geçirdiği, uluslararası hakemli dergi olan “Girişimcilik Dergisi” / “Turkish Journal of Entrepreneurship”in ilk sayısı yayınlanmıştır. Dergimizin ilk sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

girisimcilik_dergi_kapak_baský

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Dergisi / Turkish Journal of Entrepreneurship Yayınlandı için yorumlar kapalı

Yeni Nesil Girişimciler Deneyimlerini Anlattı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin geleneksel hale gelen ve Türkiye’nin önemli öğrenci etkinlikleri arasında yer alan Girişimcilik Zirvesi, yoğun ilgi gördü. Zirvede yeni nesil girişimciler öğrencilere deneyimlerini aktardı.

Girişimcilik Topluluğu’nun İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ortak düzenlediği ‘Girişimcilik Zirvesi’nin beşincisi yapıldı. Sütlüce Yerleşkesi’nde gerçekleşen zirveye yoğun ilgi gösterildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Girişimcilik Topluluğu danışmanı, Liderlik ve Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öykü İyigün, “İnanıyoruz ki, bu zirve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine büyük katkı sağlayacak” dedi.

GZ-1

BAŞARI HİKAYELERİ

“Başarıya bir adım daha yok, çünkü zaten zirvedesin!” mottosundan yola çıkılarak organize edilen zirveye, iş dünyasından önemli konuklar katıldı. Konukların en önemli özelliği ise genç olmalarıydı. Farklı başarı hikayeleri ve girişimciliğin farklı boyutlarının anlatıldığı Girişimcilik Zirvesi 2017 programında Girişimcilik Topluluğu öğrencileri staj kazanma imkanı da elde etti. Geçmiş zirvelerden farklı bir konsept ile gerçekleşen organizasyon iki oturum halinde yapıldı.

GZ-3

GZ-2

DEVİR TESLİM

Girişimcilik Zirvesi 2017’nin sonunda İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu yönetim devir töreni de yapıldı. Başkanlığı başarıyla yürüten ve zirvenin düzenlenmesinde önemli pay sahibi olan Fahrettin Can Ordu, görevini Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü birinci sınıf öğrencisi Mehmet Sabit Göktaş’a devretti.

GZ-4

GZ-5

Genel kategorisine gönderildi | Yeni Nesil Girişimciler Deneyimlerini Anlattı için yorumlar kapalı

“Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” Ödülü

TÜRGEB Ödülleri’nde “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” ödülünü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN kazandı!

Genç MÜSİAD tarafından her sene organize edilen TÜRGEB (Türkiye Genç Ekonomi Başarı) Ödülleri, bu sene 03.01.2017 tarihinde sahiplerini buldu. Birçok üniversite ve kurumun temsil edildiği törende, yılın genç girişimcisi, yılın genç profesyonel yöneticisi, yılın genç mucidi, yılın ekonomiye katkı sağlayan genç akademisyeni, yılın üniversite kulübü gibi farklı kategorilerde başarı gösterenlere ödülleri MÜSİAD Genel Merkezi’nde yapılan tören ile takdim edildi.

Türkiye genelindeki üniversitelerde “girişimcilik” konusunda faaliyet gösteren, çalışmalarda bulunan ve değer yaratan akademisyenler arasında finale kalarak “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” kategorisindeki ödülü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN kazandı. 

Doç. Dr. N. Öykü İYİGÜN Kimdir?

1981 İstanbul doğumlu olan Doç. Dr. Öykü İyigün, lisans öğrenimi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde, yüksek lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik programında, doktorasını aynı üniversitede Yönetim ve Organizasyon alanında tamamlamış ve doktora öğrenimi boyunca Boğaziçi Üniversitesi dâhil, birçok saygın eğitim kurumunda çalışmalarına devam etmiştir. Çok iyi derecede İngilizce ve iyi derecede Almanca bilmektedir.

Profesyonel kariyerinde önce uluslararası şirketlerde ve 2008 yılından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2015 yılı Haziran ayından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK) Araştırma ve Yayınlar Çalışma Grubu Başkanı ve Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü (World Sustainable Energy Institute) Danışma Kurulu üyesidir.

“Striving for Excellence – Mükemmellik için Çabalamak” sadece şahsi olarak değil, İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak merkezin de sloganı olarak belirlenmiştir. “Striving for Excellence”; sade ama güçlü bir ifadedir. Mükemmeliyete ulaşmak adına çok çalışmayı, olaylara farklı perspektiflerden bakabilmeyi, zorluklar karşısında yılmamayı ve ilk günkü heyecanı yitirmeden tutku ve enerjiyi en yüksek seviyede tutmayı anlatmaktadır.

Turgeb-1 Turgeb-2 Turgeb-3

Genel kategorisine gönderildi | “Yılın Ekonomiye Katkı Sağlayan Genç Akademisyeni” Ödülü için yorumlar kapalı

“İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” Projesi Bilgilendirme Toplantısı

Doç. Dr. N. Öykü İyigün’ün müdürü olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu’nun bir senedir ortak yürütmekte olduğu “İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” projesinin saha çalışmasına dair bilgilendirme toplantısı, 30 Kasım 2016 tarihinde üniversitemiz ev sahipliğinde yaklaşık 30 üniversitenin temsilcisi ile gerçekleştirildi. TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Araştırma ve Yayınlar Çalışma Grubu Başkanlığını da yürüten Doç. Dr. N. Öykü İyigün, hem projenin bir senelik gelişme sürecini katılımcı üniversite temsilcilerine ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’na aktardı, hem de yapılacak olan saha çalışmasının aşamaları ve takvimi hakkında sunum yapıp, bilgi verdi.

İyigün’ün öğrencileri endeks hakkında bilgilendirmesinin ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can Ordu’nun başkan yardımcılık görevini üstlendiği TOBB Girişimci Kulüpler Platformu’nun da ön lansmanı gerçekleştirildi. Girişimci Kulüpler Platformu’nun yönetim kurulu üyeleri ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’nun ilgili temsilcisi Emre Urfalı platformun amacı ve planlanmış etkinlikler ile ilgili bilgi verdi.

Programın üçüncü ayağında ise ekosistem buluşmalarından sorumlu TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu temsilcisi ve üniversitemiz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Ertemel, ekosistem buluşmaları ile ilgili bilgi verdi. Buluşmaların şu ana kadar melek yatırım ağları, kuluçka merkezleri,  sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler ile gerçekleştiğini ve bu ayağında da öğrencilerin fikir ve önerilerini almak için buluşmanın gerçekleştiğini ifade etti.

Program, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Abdülsamet Temel’in konuşması ve öğrencilerin beyin fırtınası ile fikir paylaşımında bulunmasının ardından, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Toplanti Foto-1 Toplanti Foto-4 Toplanti Foto-3 Toplanti Foto-2

Genel kategorisine gönderildi | “İstanbul’daki Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Endeksi” Projesi Bilgilendirme Toplantısı için yorumlar kapalı

Girişimcilik Dergisi Makale Çağrısı ve Yazım Kuralları

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulu (GGK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Deniz Ticaret Odası (DTO) işbirliğinde hayata geçirdiği uluslararası hakemli dergi olan “Girişimcilik Dergisi” / “Turkish Journal of Entrepreneurship” yılda iki kez (Ocak ve Temmuz aylarında) yayımlanacaktır. (ISSN: 2536-4456)

Makale Çağrısı ve Yazım Kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Genel kategorisine gönderildi | Girişimcilik Dergisi Makale Çağrısı ve Yazım Kuralları için yorumlar kapalı

GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ’16

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu ortaklığı ile 4.Girişimcilik Zirvesi 6 Nisan 2016 Çarşamba günü gerçekleşti. Program topluluğun akademisyen danışmanı ve aynı zamanda merkez müdürü Doç. Dr. N. Öykü İyigün ve ardından Girişimcilik Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Çolakoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Daha sonra üniversitemiz rektörü Sn. Prof. Dr. Nazım Ekren ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Sn. Hasan Erkesim protokol konuşmalarını gerçekleştirdi.

Girişimcilik Zirvesi’ne bu sene akademisyenler ve çeşitli üniversitelerden 300’ü aşkın öğrenci katıldı. Zirvenin ana oturumuna Zen Pırlanta CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Emil Güzeliş, TEQEN Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Serhat Tatlı, İstanbul Social Enterprise Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Sn. Hakan Elbir ve M3Works ve Park Kitap Kurucusu, yazar Sn. Erdem Genç konuşmacı olarak katıldı. Oturumun moderatörlüğünü Doç. Dr. N. Öykü İyigün gerçekleştirdi.

Konuşmacılar, başarı hikâyelerini ve deneyimlerini paylaştı. “Bilgi her neredeyse gidip onu bulmalısınız” tavsiyesinin ardından, Karanlıkta ve Sessizlikte Diyalog sosyal girişimcilik projelerinin sunumları yapıldı. Konuşmacılar genel olarak karşılaştıkları her olumsuz durumu nasıl fırsata çevirdiklerini ve asla pes etmemek gerektiğini özellikle vurguladı. Konuşmacıların sunumlarının ardından Doç. Dr. N. Öykü İyigün konuşmaları genel hatlarıyla özetledikten sonra katılımcılar konuşmacılara sorularını yöneltti ve staj kazanmak için kıyasıya yarıştı.

Zirvenin panel kısmından sonra geleneksel hale gelen Girişimcilik Topluluğu Devir Teslim töreni gerçekleşti. Tören, Girişimcilik Topluluğu Başkanı Sevgi Çolakoğlu’nun veda konuşmasıyla başladı, topluluk danışmanı Doç. Dr. N.Öykü İyigün’ün konuşması ve Girişimcilik Topluluğu yönetim kurulu üyelerine teşekkür plaketlerinin takdimi ile devam etti. Programın son bölümünde ise Girişimcilik Topluluğu 2016-2017 Dönemi Başkanı İşletme Bölümü 2. sınıf öğrencisi Fahrettin Can Ordu konuşmasını ve hedeflerini anlattı.

IMG_0730IMG_0731

IMG_0697 IMG_0728

Genel kategorisine gönderildi | GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ’16 için yorumlar kapalı

Kadın Girişimciler Ticaret’te

Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu ve JCI Megapol tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadın Girişimciler Ticaret’te” konulu seminer üniversitemiz Sütlüce Yerleşkesi E-403’de düzenlenecektir.

8 Mart 2016 Salı günü saat 14:00’te düzenlenecek seminere konuk konuşmacı olarak İpek İşbitiren (Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Türkiye Başkanı), Merve Akman (ITS Group Başkanı), Ayşe Ören (Mimar), Eda Karul (Aura Invest Group Başkanı) katılacaktır.

Ufuk açıcı seminere tüm öğrencilerimiz davetlidir.

 

1

Genel kategorisine gönderildi | Kadın Girişimciler Ticaret’te için yorumlar kapalı

Liderlik Zirvesi: Bu Topraklardan Lider Çıkar mı?

2 Mart Liderlik Zirvesi Afişi

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uluslararası Organizasyonel Gelişim Platformu (IODA) Türkiye ve Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Türkiye Derneği tarafından ortak düzenlenen etkinlik, 2 Mart 2016 Salı günü saat 14:00’te İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Moderatörlük görevini Sn. Serdar Salepçioğlu’nun (Satış Fabrikası Kurucusu,Yazar) yürüteceği etkinliğe konuşmacı olarak Sn. Behice Funda (Audience Evangelist/Microsoft), Sn. Güneş Ufuk (k2 Danışmanlık Kurucusu), Sn. Mehmet Aksel (MSA/Mutfak Sanatları Akademisi Kurucusu) ve Sn. Bülent Şenver (TEDMER/Türkiye Etik Değerler Merkezi Kurucusu) katılacak. Konuşmacıların sunumlarından sonra, Sn. Gözde Berber Özbalaban (MCT Danışman), katılımcıların kişisel gelişimine yönelik olarak “Farkındalık, Etkileşim ve İletişim” eğitimi verecek.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Liderlik Zirvesi’nin ana teması ve sorusu: Bu topraklardan lider çıkar mı? Liderliği enine boyuna tartışıp konuşmacıların deneyimlerinden yararlanacağımız, bu toprakların özelinde liderliği masaya yatıracağımız ve akabinde de eğitim alacağımız bu önemli etkinliği kaçırmayın!

#liderlikzirvesi2016

Genel kategorisine gönderildi | Liderlik Zirvesi: Bu Topraklardan Lider Çıkar mı? için yorumlar kapalı

Taha Meli Arvas ile Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret

İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Girişimcilik Topluluğu tarafından, 25 Kasım 2015 Çarşamba günü saat 13:00’de Sütlüce Yerleşkesi E Blok 5. Kat 506 (E506) numaralı salonda Daily Sabah Köşe Yazarı Sn. Taha Meli Arvas’ın katılımıyla “Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret” Konulu Konferans gerçekleşmiştir.

aaa

Genel kategorisine gönderildi | Taha Meli Arvas ile Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret için yorumlar kapalı

Genç Girişimciler Ticaret’te

İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu, Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Girişimcilik Vakfı Global Girişimcilik Haftasında, “Aradığın İlham Burada!” sloganıyla 19 Kasım 2015 tarihinde genç girişimcilerle öğrencileri buluşturdu.

Farklı üniversitelerin öğrencilerinin de yoğun ilgisinin olduğu ve yaklaşık 300 kişilik katılım sağladığı programın konukları Scorp’un genel koordinatörü Sn. Batu UĞRASIZ, Zomato ülke eski müdürü Sn. Ali Servet EYÜBOĞLU ve www.buldumbuldum.com’un Kurucusu/CEO’su Sn. Güçlü GÖKOZAN’dı.

Program Girişimcilik Topluluğu Başkanı Sevgi Çolakoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Sevgi Çolakoğlu kulübün etkinlikleri ve geleceğe dair planları hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra mikrofonu Kulüp Danışmanı Yrd. Doç. N. Öykü İyigün’e bıraktı. İyigün, sıcak lisanıyla tüm katılımcılara ve konuklara, üniversite adına “hoş geldiniz” diyerek salondaki yerini aldı ve ardından Girişimcilik Vakfı fellow programı üyesi Onur Can Kar sunumunu gerçekleştirdi.

Genç Girişimciler oturumu başlayıp konuklar sahnede yerlerini aldıkları zaman tüm salon enerjik bir atmosfere büründü. Ali Servet Eyüboğlu’nun moderatörlüğünde söyleşi oturumu başladı. İlk olarak Güçlü Gökozan kendi kurduğu ve şu an CEO’su olduğu, Türkiye’de bulunmayan, hayata renk katacak en ilginç ürünleri müşterilerine sunan bir internet sitesi olan www.buldumbuldum.com’un hikâyesini paylaştı. İkiz kardeşiyle doğum günlerinde birbirlerine hediye alma yarışına girmeleriyle, en değerli hediyeyi bulma çabası sonucu ortaya çıkmış bir fikir buldumbuldum.com. 8 metre karelik bir yurt odasında fatura kesmeyle başlamış olmalarına rağmen şu an 100 kişilik bir ekiple milyonlara hizmet veriyorlar.

Güçlü Bey’in ardından, “videolu sözlük” olarak bilinen Scorp’un genel koordinatörü Batu Uğrasız kısa bir sürede yaptıkları çıkışı anlattı. Scorp fikri ortaya çıkınca önce yirmi bin üniversite öğrencisiyle görüşmüşler; bu öğrencilerden altı yüzüyle kemik kadroyu oluşturmuşlar. Altı yüz kişilik bu aile birbirlerine sırtlarını dayayarak başlamışlar Scorp’a ve altı yüz kişiyle çıkılan bu yolda 15 saniyelik video çılgınlığı bugün 1.2 milyon kişiye yayılmış durumda. Scorp, “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak.” Sözünü 15 saniyeye indirgeyerek gerçekleştiren mecra.

Ali Servet Eyüboğlu girişimciliğin püf noktalarına, yatırımcı bulunmasına, atılması gereken adımlara, ekip çalışmasına ve işini severek yapmanın önemine değindi. Konuklar, karşı karşıya kaldıkları zorlukları ve başlarından geçen komik olayları da paylaştılar. Sadece kendi girişimleriyle ilgili bilgi vermekle kalmayıp önerilerde bulundular. Etkinliğin sonundaki soru cevap kısmında, katılımcıların konuklarla bire bir iletişim kurması sağlandı ve program daha verimli hale getirilmiş oldu.

Keyifli, bol kahkahalı ve tek kategoriye sığdırılamayacak kadar verimli bir sohbetti. Girişimcilik, kişisel gelişim, eğitim gibi birçok başlık altında değerlendirilebilecek ufuk açıcı bu programda salonun enerjisi hiç düşmeden hatta artarak devam etti. Haftalardır beklendiğine fazlasıyla değen bir program oldu.

 

1 2 3

Genel kategorisine gönderildi | Genç Girişimciler Ticaret’te için yorumlar kapalı